top of page
  • Writer's pictureHana Kaníková

Pravá štiavnická jeseň

Na Dušičky sa jeseň v Banskej Štiavnici ozvala hlasnejšie. Hneď po Halloweene, na Deň všetkých svätých, zaviala poriadna kosa. Vytiahla som zimnú vetrovku a vybrala sa hore kopcom na cintorín.

Cez deň cintoríny žiarili farbami kvetov a stúh, v noci svetlami tisícok kahančekov. Keď sa zotmelo, prichádzalo čoraz viac ľudí, aby zapálili ďalšie sviečky a tiché cintoríny sa zmenili na rušné miesta plné rozhovorov. Myslím, že duchovia sa poriadne tešili.Deň všetkých svätých bol posledným dňom, keď v Štiavnici bolo ešte vidno. Hneď v sobotu, na Pamiatku zosnulých sa do sopečnej kaldery, kde kráľovské mesto leží, zniesla hmla. Nerozoznala som ani Nový zámok a tak myslím, že návštevníci, ktorí mali v pláne pozerať sa z jeho veží dolu na trblietavé cintoríny, mali zrejme smolu.


Napriek tomu boli zahmlené ulice plné ľudí. Obchodíky s darčekmi, butiky s oblečením, kaviarne či reštaurácie boli otvorené a v centre vládol poriadny ruch. Ľudia svojím pohybom rozvirovali hmlu a napriek vlhkosti, ktorá vyleštila dlaždice, sa vybrali na varené víno, kávu, či horúcu čokoládu.

No najlepšie sa určite mali všetci, ktorí si sadli doma k oknu a začítali sa do nejakého horroru. Minimálna viditeľnosť, pouličné svetlá, čo stratili v hmle svoj tvar a pohár čaju v ruke- to je to pravé na jesennú atmosféru.


Môžem vám na čítanie odporučiť Cudzinku od Diany Gabaldonovej, ktorú som si na tento víkend vybrala z knižnice ja 😊. Škótsko, kárované plédy, Vysočina, história, cestovanie v čase a tajomstvá. Ak sa vám nechce čítať, seriál je aj na Netflixe.


No a ak by ste chceli niečo priamo od štiavnickeho spisovateľa, tak vyskúšajte Juraja Červenáka. Jeho Mŕtvy na pekelnom vrchu sa odohráva priamo v rudolfínskej Banskej Štiavnici! Teda v Banskej Štiavnici za vlády Rudolfa II, ktorý sa náramne zaujímal o kuriozity a okultizmus. Počas jeho panovania v Prahe niekto oživil Golema a poslal ho potulovať sa po tamojšej židovskej štvrti.

Ak o tom chcete zistiť niečo viac, môj ďalší tip na dobré čítanie je Tieň noci od Deborah Harknessovej (2. diel série Čas čarodejníc)- časť príbehu sa totiž odohráva v Rudolfínskej Prahe!


Takže tieto a kopa ďalších kníh ( ako napríklad If We Were Villains od M.L.Rio, ktorá na vás dýchne úžasnú shakespearovskú temnú atmosféru) sú skvelými spoločníkmi na tiché zahmlené večery. Spolu s pohárom vulkanického vína, samozrejme 😉. Tým myslím konkrétne víno z viníc na stratovulkáne, kde sa nachádza Banská Štiavnica. Pre bližšie informácie zájdite do Vinocentra alebo sa pozrite na novembrovú Vínnu špacírku.

Comments


bottom of page