top of page
  • Writer's pictureHana Kaníková

Na Zlaté Časy máte už len mesiac

"Staré dobré zlaté časy" alebo "nové zlaté časy", v tomto prípade je to rovnaké. Máte už len mesiac na to, aby ste ich zažili. Fakt.


Úderom polnoci v posledný decembrový deň sa stratia, rovnako ako Banská Štiavnica stratí titul Mesta kultúry 2019. A teraz, čím presne vás tu straším? No predsa tým, že neuvidíte nové moderné výstavy v Galérii Jozefa Kollára. Tento rok dostala Galéria vďaka postaveniu Mesta kultúry 2019 injekciu s nádychom dneška.


Starodávne izby, kde by sa cítila dobre vaša osemdesiatročná učiteľka estetiky zo strednej, sa zmenili na moderné výstavné priestory pre súčasné umenie, ktoré vás v Banskej Štiavnici (keďže je to asi najznámejšie historické mesto na Slovensku) poriadne prekvapia.Už len keby ste prešli popred galériu v lete, boli by ste poriadne prekvapení. V kvetináčoch, ktoré nahradili parkovacie miesta, začali dozrievať tekvice, paradajky a ktovieaká zelenina, čo si mohli ľudia voľne odtrhnúť a zjesť. Aj priamo na mieste. Galéria Jozefa Kollára s novými posilami dobre využila svoje znalosti slovenskej nátury - ak je tam jedlo zadarmo, jasné že prídeme. A potom si možno všimneme, že stojíme pred peknou historickou budovou, v ktorej sa môžeme pozrieť na pekné obrazy, umelecké diela a tešiť sa, akí sme kultúrni už len tým, že sme otvorili dvere.


Ten pocit je super, viem, o čom hovorím- takže hor sa do Galérie Jozefa Kollára, skôr než zavrú brány!

Niektoré z najobľúbenejších výstav potrvajú iba do konca tohto týždňa!! Ako Krištáľová reťaz alebo Tichý príliv...


Ešte budú ďalšie výstavy, niektoré v polovici decembra, ale naozaj neviem dokedy. Možno to fakt ukončia koncom decembra. Radšej nič nenechať na náhodu a vybrať sa rovno do tejto kultúrnej ustanovizne a potom si vypiť príjemný zimný drink v RUINbare Limpacher oproti.


https://www.muzeumbs.sk/sk/galeria-jozefa-kollara

Ak by ste si chceli o tom prečítať viac, Denník N napísal oveľa obsiažnejší článok tu:

https://dennikn.sk/1567041/banska-stiavnica-zaziva-zlate-casy-aspon-na-jeden-rok/?ref=in


Okrem tejto galérie môžete v Banskej Štiavnici navštíviť aj Schemnitz Gallery, ktorá sa špecializuje práve na moderné súčasné umenie. Tento mesiac je tam výstava so špecifickou cieľovkou - skutoční intelektuáli, ktorí naozaj pochopia, o čo sa jedná, ak to uvidia. Ehm. To ma trochu vystrašilo. Existuje možnosť, že ak tam prídem, budem sa cítiť ako debil.


Výstava má tento názov - Aeronoos – subhumánne spirituálne nároky, alebo evolúcie pier


Myslím, že už viete, čo myslím.

Ale nevadí, dôležité je predstierať, že všetko chápete, hĺbavo hľadieť na exponáty a na otázky dávať mysteriózne odpovede. To je kľúč.


Určite to bude v pohode. Minimálne si to môžete s kamarátmi rozobrať niekde na pive, určite kolektívne dôjdeme k nejakému záveru, čo to malo byť. Alebo nám to nejakí skutoční intelektuáli, ktorých sa po štiavnickom centre pohybuje celkom dosť, vysvetlia. Ak ich pozveme na pohárik whiskey, samozrejme.


https://www.schemnitz.sk/


Môžete si nejaké diela v Banskej Štiavnici aj kúpiť - stačí sa objaviť na Námestí sv. Trojice, kde už dobrých dvadsať rokov sídli predajná galéria Diela a dielka. Na vianočný darček je to ideálne miesto :)

http://www.galeria.dieladielka.sk/

bottom of page