top of page
  • Writer's pictureHana Kaníková

Na Zlaté Časy máte už len mesiac

"Staré dobré zlaté časy" alebo "nové zlaté časy", v tomto prípade je to rovnaké. Máte už len mesiac na to, aby ste ich zažili. Fakt.


Úderom polnoci v posledný decembrový deň sa stratia, rovnako ako Banská Štiavnica stratí titul Mesta kultúry 2019. A teraz, čím presne vás tu straším? No predsa tým, že neuvidíte nové moderné výstavy v Galérii Jozefa Kollára. Tento rok dostala Galéria vďaka postaveniu Mesta kultúry 2019 injekciu s nádychom dneška.


Starodávne izby, kde by sa cítila dobre vaša osemdesiatročná učiteľka estetiky zo strednej, sa zmenili na moderné výstavné priestory pre súčasné umenie, ktoré vás v Banskej Štiavnici (keďže je to asi najznámejšie historické mesto na Slovensku) poriadne prekvapia.Už len keby ste prešli popred galériu v lete, boli by ste poriadne prekvapení. V kvetináčoch, ktoré nahradili parkovacie miesta, začali dozrievať tekvice, paradajky a ktovieaká zelenina, čo si mohli ľudia voľne odtrhnúť a zjesť. Aj priamo na mieste. Galéria Jozefa Kollára s novými posilami dobre využila svoje znalosti slovenskej nátury - ak je tam jedlo zadarmo, jasné že prídeme. A potom si možno všimneme, že stojíme pred peknou historickou budovou, v ktorej sa môžeme pozrieť na pekné obrazy, umelecké diela a tešiť sa, akí sme kultúrni už len tým, že sme otvorili dvere.


Ten pocit je super, viem, o čom hovorím- takže hor sa do Galérie Jozefa Kollára, skôr než zavrú brány!

Niektoré z najobľúbenejších výstav potrvajú iba do konca tohto týždňa!! Ako Krištáľová reťaz alebo Tichý príliv...


Ešte budú ďalšie výstavy, niektoré v polovici decembra, ale naozaj neviem dokedy. Možno to fakt ukončia koncom decembra. Radšej nič nenechať na náhodu a vybrať sa rovno do tejto kultúrnej ustanovizne a potom si vypiť príjemný zimný drink v RUINbare Limpacher oproti.


Ak by ste si chceli o tom prečítať viac, Denník N napísal oveľa obsiažnejší článok tu:


Okrem tejto galérie môžete v Banskej Štiavnici navštíviť aj Schemnitz Gallery, ktorá sa špecializuje práve na moderné súčasné umenie. Tento mesiac je tam výstava so špecifickou cieľovkou - skutoční intelektuáli, ktorí naozaj pochopia, o čo sa jedná, ak to uvidia. Ehm. To ma trochu vystrašilo. Existuje možnosť, že ak tam prídem, budem sa cítiť ako debil.


Výstava má tento názov - Aeronoos – subhumánne spirituálne nároky, alebo evolúcie pier


Myslím, že už viete, čo myslím.

Ale nevadí, dôležité je predstierať, že všetko chápete, hĺbavo hľadieť na exponáty a na otázky dávať mysteriózne odpovede. To je kľúč.


Určite to bude v pohode. Minimálne si to môžete s kamarátmi rozobrať niekde na pive, určite kolektívne dôjdeme k nejakému záveru, čo to malo byť. Alebo nám to nejakí skutoční intelektuáli, ktorých sa po štiavnickom centre pohybuje celkom dosť, vysvetlia. Ak ich pozveme na pohárik whiskey, samozrejme.Môžete si nejaké diela v Banskej Štiavnici aj kúpiť - stačí sa objaviť na Námestí sv. Trojice, kde už dobrých dvadsať rokov sídli predajná galéria Diela a dielka. Na vianočný darček je to ideálne miesto :)

bottom of page