top of page
  • Writer's pictureHana Kaníková

Divadelný November 89

Banská Štiavnica je vždy plná divadelných predstavení a kultúrnych podujatí, až máte problém vybrať si, na ktoré sa pozrieť. A aj tento víkend, ten novembrový víkend, to nie je inak.


V piatok večer sme vyrazili po studených banskoštiavnických uliciach autom do Starej Huty. Je to skutočná huta, ktorá slúžila ako huta. Už nefunguje, ale zato, ako som dnes zistila - je to neuveriteľne úžasný priestor "stunning" ako stvorený na kultúrne akcie. Vedela by som si tam predstaviť festival, divokú párty, bar, trh, aj...divadlo.


Po príchode na miesto som tak trochu pochybovala, či to nie je pasca. Pýtala som sa rodičov, účastníkov Nežnej Revolúcie, či im niekto poslal pozvánku priamo, na ich meno. A toto je cesta ako nás nalákať do opustenej huty na okraji mesta, aby sa nás spolu s ostatnými milovníkmi divadla tajne zbavili.


Našťastie to vraj oco videl na facebooku, nikto mu to neposielal, takže v pohode.

Zaparkovali sme auto a pripojili sa k skupinke ľudí, ktorých tváre boli v tme nerozoznateľné. Pouličné lampy až do areálu nepoužívanej huty totiž nesvietia. Teraz mi zase napadlo, či to nie je tajné zhromaždenie, kde sformujeme novú utajenú organizáciu sympatizantov revolúcie/milovníkov divadla a toto je iniciácia.


Divadlo sa začalo scénou priamo v areáli, ktorá sa následne presunula dovnútra huty, kam nás viedla "súdružka" sprievodkyňa. Moje paranoidné sklony mi zase vnukli myšlienku, že teraz nás zavrú dovnútra a budú nás nútiť spĺňať všelijaké smrtiace úlohy, aby sme mohli niektorým z vysoko umiestnených otvorov uniknúť na slobodu.


Našťastie, boli tam naozaj iba neškodní herci. Nebol to spolok komunistických fanatikov, ktorý by lákal liberálov alebo kohokoľvek do divadelnej pasce. Vo výnimočnom prostredí (zanedbané vnútro huty-super!) s úžasnými kulisami (červená, červená a zase červená, hlavy Lenina a Stalina, Husák, písací stroj, kosáky) nám predviedli zábavnú komédiu o boji za slobodu a obrátení spoločenského poriadku v rámci štátnej inštitúcie. Autorská komédia Henricha Žuchu - Nežná 89 bola fakt zábavná na satirický spôsob. Odporúčam hlavne na 30. výročie Nežnej Revolúcie!Takže hrali ju pred hodinou (takže pre vás už nič) ale hrajú aj zajtra! To znamená 16.11.2019 v Starej Hute o 20:00.


Ďalšia divadelná udalosť, ktorá má niečo spoločné s našou pohnutou minulosťou a ktorá sa tiež hrá zajtra (16.11.2019), je Antikvariát. Toto nie je síce o Nežnej Revolúcii, ale o skorších udalostiach nacistického Slovenska. Konkrétne o antikvariáte Steiner, ktorý arizoval spisovateľ Ľubo Ondrejov. Absolútne desné. Akože tá údalosť. To divadlo bude určite dobré, hrá v ňom Milka Vášaryová :) A bude sa odohrávať v Kocke, univerzálnom priestore ako stvorenom na podobné podujatia.


Takže zase je z čoho si vyberať a v nedeľu môžeme všetci zájsť na Námestie sv. Trojice osláviť 30. výročie Nežnej revolúcie, zapálením sviečky, radostnými výkrikmi, púšťaním anglických hitov, zdravením sa normálnym "ahoj" (žiadny "čau súdruh") a popíjaním čohokoľvek, čo má RUINbar v zásobe bez obáv, že by sa v miestnosti s nami nachádzal nejaký ŠTBácky udavač.


Hurá Sloboda!Comments


bottom of page